2014

2014 Boys Results Packet

Season Awards

Captains – Parker Johnson, Andy Keeler, Hans Kunsch, RJ Pertzborn, Tanner Rahman, Ernest Winters

MVP Track – Ernest Winters

MVP Field – Andy Keeler

Most Dedicated – Parker Johnson and Tanner Rahman

Newcomer Award – Alex Wood

Honorary T-shirt award – Jack Bernauer

Outstanding Freshman – Gus Newcomb

Outstanding Sophomore – Perrin Hagge

Outstanding Junior – Noah Meeter

Outstanding Senior – Hans Kunsch

Championship Results

Sectional Qualifiers:

4×800 – Roger Waleffe, Zach Shoemaker-Allen, Josh Arandia, Perrin Hagge, RJ Pertzborn, Jackson Rock

100 – Ernest Winters

4×200 – Alex Wood, Noah Meeter, Trevaun Turner, Zach Easton, James Moreland, Nick Bilodeau

400 – Travis Zander

4×100 – Alex Wood, Noah Meeter, Nnamdi Okoli, Ernest Winters, Trevaun Turner, Griffin Gussel

300 Hurdles – Hans Kunsch

800 – Perrin Hagge

200 – Ernest Winters

3200 – Gus Newcomb

4×400 – Alex Wood, RJ Pertzborn, Perrin Hagge, Travis Zander, Kyle Buechner, Zach Easton

Shot Put – Andrew Torresanni

Discus – Tanner Rahman

High Jump – Andy Keeler

Long Jump – Blake Clyce

Pole Vault – Parker Johnson, Noah Meeter

 

State Qualifiers and Finishes:

4×800 – Roger Waleffe, Zach Shoemaker-Allen, Josh Arandia, Perrin Hagge, RJ Pertzborn, Jackson Rock – 7th place

100 – Ernest Winters, 1st place

400 – Travis Zander, 18th place

4×100 – Alex Wood, Noah Meeter, Nnamdi Okoli, Ernest Winters, 2nd place

800 – Perrin Hagge, 10th place

200 – Ernest Winters, 3rd place

4×400 – Alex Wood, RJ Pertzborn, Perrin Hagge, Travis Zander, Kyle Buechner, Zach Easton, 14th place

Discus – Tanner Rahman, 16th place

High Jump – Andy Keeler, 2nd place

Pole Vault – Parker Johnson, tied for 8th

Pole Vault – Noah Meeter, NH

5th place team finish with 34.5 team points.

2014 Boys T-Shirt Winners
NameEvent
Parker JohnsonPole Vault
Noah MeeterPole Vault, 100, 4x100
Nnamdi OkoliLong Jump, 4x100, 200, 100, 4x200
Jack JesseLong Jump
Andrew TorresanniShot Put
Tanner RahmanShot Put, Discus
Andy KeelerHigh Jump, Triple Jump
Perrin Hagge800, 1600, 4x800, 4x400
Trevaun Turner100, 4x100
Ernest Winters100, 4x100, 200, 4x200
Griffin Gussel4x100, 100
Hans Kunsch110 High Hurdles, 300 Intermediate Hurdles
Nick MaesTriple Jump
Alex Leahy4x100
Lars Haskins100
Gus Newcomb3200
Max StenklyftPole Vault
Zach Easton4x100, 200, 4x200
Alex Wood100, 4x100, 4x400
Noah Kern4x100, 100
Christian Lindblom3200
Zach Shoemaker-Allen3200, 4x800
James Moreland4x800, 4x400, 800
Josh Arandia4x800, 4x400
Brett JoersTriple Jump
Kellan Schulz4x100
Nick Bilodeau4x100
Jackson Rock4x800
Andrew Plumb4x800
Cole Conklin-Little4x800
Kyle Buechner 4x400
Will Funk4x400
Blake ClyceLong Jump

Comments are closed